
Aко търсите безплатен, освободен от лицензи вариант за създаване на динамичен уеб сайт, то PHP е точно за вас, а освен това не ви лишава от пълните възможности на сървърното програмиране.
Защо все пак да изберем PHP?
Инсталирането и конфигурирането е безпроблемно
Има много комбинирани варианти за лесно инсталиране, както за операционната система Linux, така и за популярната Windows:
1. XAMPP е безплатен пакет, който Ви инсталира Apache, MariaDB (MySQL разновидност), PHP, Perl. Самата процедура по инсталацията не отнема повече от 2-3 минути, след което може да пристъпите към стартиране на вашия проект и реалното писане на код.
2. WAMP е също безплатен пакет, който подобно на XAMPP Ви инсталира Apache, PHP, MYSQL, но като допълнение ще се сдобиете и с други помощни програми, библиотеки, като phpmyadmin, например. Предоставя също и лесно менажиране на базата данни, с графичен интерфейс.
С PHP се пише код с лекота

Той, например, ще подчертае мигновено някоя сгрешена команда, ще дописва автоматично код в движение и прочие удобства.
Добрите резултати са гарантирани
PHP се интегрира без никакви излишни усилия с HTML и CSS код, а впоследствие взаимната им работа определено протича гладко.
Ако разполагаме със статична HTML страница, тя бързо може да бъде трансформирана в динамична, което става с помощта на условни конструкции (if, else) и цикли (for, while, foreach). Разбира се, има безброй много библиотеки с отворен код/лиценз, които могат да влязат в употреба, осигурявайки страхотни резултати, при това за изключително кратки срокове. Това обаче може да бъде отбелязано и като негативна страна, защото бързината не е достатъчно условие да считаме, че утре няма да се изправим пред сериозни предизвикателства при поддръжката.
Без изисквания за начина на писане
PHP e много гъвкав в начина си на писане, което прави употребата му особено предпочитана.
Имате възможността да използвате Процедурно писане на код (не е особено препоръчително, но причините няма да бъдат подробно разглеждани в настоящата статия), което е по силите и знанията на начинаещи програмисти, а и предлага удобство при проследяване на сложна логика.
С негова помощ може да ползвате и Обектно писане на код (OOP) - добре дефинирани отделни класове, с описание за функцията им и предназначението им. Изборът остава в ръцете на програмиста, според неговите собствени предпочитания и предишен опит.
Мобилност

Отлична разяснителна документация
PHP manual е библиотека, качена онлайн, която разполага с подробно описание на функционалността на всеки метод и клас в PHP. Съдържат се много примери и коментари от PHP общността, а самата библиотека може да бъде свалена и локално, тъй като големината й е само 4 мегабайта в компресиран вид. Тя е достъпна на доста езици, освен на английски.
Бързо зареждане
PHP кодът зарежда много по-бързо от ASP, защото използва лично свое пространство в паметта. Докато ASP използва overhead сървър и компонентно базиран софтуер, който ангажира повече ресурси за по-дълго време.
По-евтин хостинг
ASP програмите имат нужда от Windows сървъри с инсталиран IIS уеб сървър. Това означава, че хостинг компаниите трябва задължително да закупят лицензи за тези два компонента. В противен случай ASP не би могъл да функционира, което означава, че крайният продукт значително се оскъпява. От друга страна, PHP изисква наличието на само един Linux, който е безплатен, а това автоматично сваля цената.
Гъвкавост на наличните бази данни
PHP е мултифункционален, когато става дума за връзка с бази данни, понеже той борави с редица такива, като най-популярната е MySQL (отново не е нужно да плащате за нея). Също така осъществява достъп и до mongoDB (нерелационна база данни NoSQL). Докато ASP ползва MS-SQL, за който трябва да имате предвид, че изисква задължителен лиценз.
Заключение
Всеки език за програмиране има своите преимущества и съответните недостатъци, той е силен в едни области и нужди на клиента, но е слаб в други.
И все пак, тук е важно да отбележим, че ако искате бърз, безплатен (без лицензи) и предоставящ сайт с обширен и почти безкраен потенциал, то PHP е вашият избор.
Не е случаен фактът, че популярни компании, като Facebook, Yahoo, Wikipedia и 82% от всички сайтове в мрежата (според w3techs.com) са се спрели именно на него, нали?
Ние в WebsiteDesign също.
